Czas na pomidory - to właśnie ten okres w ciągu roku, gdy mamy w naszym kraju wysp pomidorów. Na każdym targu znajdziemy ich pod dostatkiem, sięgamy po nie jako po doskonałe smakowo warzywo, które może być przygotowywane na wiele sposobów, może urozmaicać naszą dietę.Warto bliżej się im przyjrzeć, znamy je od dziecka, ale wiele osób nadal nie zdaje sobie sprawy z tego jak bardzo cenne to warzywo, jak wiele wartościowych składników się w nim znajduje. Dlatego już teraz możecie poznać pomidory i dowiedzieć się, dlaczego są ważnym elementem diety.

Zdrowie z pomidorów

Pomidory to warzywa, które charakteryzują się bardzo cennym składem. To co powoduje, że pomidory są czerwone to likopen, który jednocześnie jest jednym z najcenniejszych składników w pomidorach. To najsilniejszy antyutleniacz należący do grupy kartenoidów. To co jest bardzo istotne w przypadku likopenu to fakt, że nie ulegnie on zniszczeniu w obróbce cieplnej. Dlatego właśnie pomidory są tak cenne również w formie przetworów, gdzie tego składnika jest nawet 2-3 razy więcej niż w pomidorach świeżych. To niewątpliwie ten składnik, który charakteryzuje się doskonałą jakością, a jako przeciwutleniacz będzie opóźniał procesy starzenia, neutralizuje wolne rodniki. A co więcej kryje się za pomidorami?

Wartości odżywcze pomidorów

Pomidor to warzywo, które charakteryzuje się bardzo wieloma cennymi wartościami. W składzie pomidorów znajduje się duża dawka witaminy C, jeden owoc około 200 gram pokrywa ponad 60% dziennego zapotrzebowania. Poza tym mamy tam również pokaźną dawkę witaminy E, beta karoten oraz witaminy z grupy B o korzystnym wpływie na układ nerwowy. Witamina K ma właściwości przeciwkrzepliwe, a witamina PP gwarantuje lepszy metabolizm cukru oraz gwarantuje regulację poziomu cholesterolu we krwi. Pomidory to również masa cennych pierwiastków mineralnych. Mamy tam potas, który obniża ciśnienie krwi, pomidory dostarczają wapnia, magnezu, żelaza.

Właściwości zdrowotne pomidorów

Pomidory dzięki wielu wartościom odżywczym charakteryzują się wieloma cennymi właściwościami i mogą mieć szeroki wpływ na nasz organizm. Warto poznać najważniejsze wartości zdrowotne pomidorów.

Chronią przed miażdżycą

Właściwości antymiażdżycowe pomidorów wynikają z kwasu, który się w niej znajduje i który nasila utlenianie kwasów tłuszczowych w komórkach wątroby. Dzięki temu nie następuje nasilenie gromadzenia się trójglicerydów. Pomidory zmniejszają również poziom cholesterolu dzięki pektynom.

Chronią przed nowotworami

Jak pokazują badania mężczyźni, którzy jedzą pomidory są nawet o jedną trzecią mniej narażeni na rozwój raka prostaty. Badania dowodzą również, że pomidory a dokładniej likopen zmniejsza ryzyko raka szyjki macicy

Działanie moczopędne pomidorów

Działanie moczopędne będzie gwarantować obniżenie ciśnienia krwi, ponieważ składzie pomidorów znajduje się pokaźna dawka potasu. To zaś będzie również miało korzystny wpływ na pracę serca więc ten czynnik również warto mieć na uwadze.

Pozytywny wpływ na odporność

Dzięki temu, że w składzie znajduje się witamina C pomidor, który warzy 180 gram będzie pokrywał połowę dziennego zapotrzebowania na tę witaminę. Warto unikać łączenia ich z ogórkami, które mają enzym, który niszczy witaminę C.

Poprawiają trawienie

Pomidory mogą mieć świetny wpływ na układ pokarmowy dzięki błonnikowi, który znajduje się w ich składzie. Znajduje się także w pestkach i dzięki temu regulują one pracę układu pokarmowego.

Pozytywny wpływ na układ nerwowy

W przypadku pomidorów również pozytywny wpływ mamy na układ nerwowy, co związane jest z pokaźną dawką bromu w pomidorach.

Działanie upiększające pomidorów

Witamina C poprawia funkcjonowanie naczyń krwionośnych, poprawia dotlenienie, a witamina A i E będą nawilżać skórę i mogą chronić przed zmarszczkami. W przypadku kosmetyków, które mają wyciąg z pomidorów będzie można uzyskać rozjaśnienie i łagodzenie zmian trądzikowych.

Pomidory charakteryzują się faktycznie wieloma cennymi właściwościami dla naszego organizmu, dlatego włączenie ich do diety może mieć wielopłaszczyznowy wpływ na organizm i faktycznie warto mieć to na uwadze przygotowując w okresie letnim i jesiennym swoje posiłki. Warto zadbać także o zapasy pomidorowych przetworów na okres zimowy.