Ciężko jest nie sięgać po napoje pobudzające, kiedy zmuszonym jest się do życia w szybkim tempie. Kofeina nie tylko dodaje energii, ale również poprawia nastrój oraz koncentrację. Choć większość ludzi po kawę sięga niemal codziennie, to jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak pozytywnie oddziałuje ona na ludzki organizm. Dlaczego warto pić kawę i czy można raczyć się nią na diecie? W jaki sposób pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała?

Kawa poprawia pracę mózgu

Niewiele osób wie, że kawa ma pozytywny wpływ na pracę mózgu. Wszystko spowodowane jest tym, że zawarta w niej kofeina rozszerza naczynia krwionośne i pobudza ośrodkowy układ nerwowy, wpływając tym samym nie tylko na poprawę koncentracji, ale również pamięci. Dzięki temu znacznie maleje ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera oraz Parkinsona. Szacuje się, że już 3 filiżanki na dobę zmniejszają narażenie na tę chorobę aż o około 25-30%.

Co ciekawe, kofeina blokuje również receptory adenozyny, co przyczynia się do zmniejszenia uczucia bólu, senności, a także zwiększenia pobudzenia. Po wypiciu kawy ma się więc znacznie większą ochotę na spontaniczną aktywność fizyczną. Warto więc spożyć ją na około godzinę przed treningiem, aby ten był zdecydowanie bardziej efektywny. Po kawie ma się również uczucie, jakoby pracowanie przychodziło znacznie łatwiej, a w dodatku było o wiele wydajniejsze.

Cukrzyca a kawa - co warto wiedzieć?

Kawa wpływa pozytywnie jednak nie tylko na pracę mózgu, ale również zdrowie fizyczne, bowiem zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II. Wystarczy już jedna filiżanka dziennie, aby zmniejszyć je aż o kilkanaście procent. Związane jest to z poprawą wrażliwości tkanek na działanie insuliny, obniżeniem poziomu glukozy, a także ograniczeniem jej przyswajania się w jelitach.

Co ważne - nie jest to spowodowane przez kofeinę, ale przez składniki, które zawiera kawa sama w sobie, ponieważ identyczne działanie występuje w przypadku kawy kofeinowej jak i bezkofeinowej.

Czy picie kawy na diecie to dobry pomysł?

Dieta redukcyjna polega między innymi na tym, aby zachować deficyt kaloryczny. Z racji na to, że kawa jest naparem, który nie zawiera kalorii - okazuje się znacznie lepszym wyborem niż napoje energetyczne. Mowa oczywiście o kawie, która podana jest bez dodatków, czyli bez cukru, mleka czy śmietanki. Dodatkowo, co warto wiedzieć, kawa może redukować także ryzyko wystąpienia otyłości u tych osób, które posiadają do tego predyspozycje. Zawarte w niej składniki powodują rozpad tkanki tłuszczowej i ograniczają przyswajanie kwasów tłuszczowych w przewodzie pokarmowym. Co więcej, kawa przyspiesza również metabolizm.

Warto również wiedzieć, że spożywanie naparu wpływa pozytywnie na pracę serca. Nie należy jednak przesadzać, nadmiar czegokolwiek nigdy nie jest dobrym pomysłem - podobnie sprawa wygląda w przypadku kawy. Dzienna dawka kofeiny nie powinna przekraczać 400 mg. Zbyt duże ilości mogą powodować bezsenność, nerwowość, rozdrażnienie oraz zaburzenia rytmu serca. Dopóki jednak nie przekracza się dziennej dawki - można liczyć na pozytywny wpływ kawy na pracę mózgu oraz zdrowie fizyczne.

Jak więc się okazuje, spożywanie kawy jest nie tylko zdrowe, ale wręcz wskazane. Śmiało można ją pić zarówno podczas redukcji masy ciała, jak i budowania tkanki mięśniowej. Nic przecież nie smakuje lepiej niż pyszna, gorąca, poranna kawa. Dobrym pomysłem jest więc uwzględnienie jej w swoim codziennym jadłospisie i spożywanie regularnie - nawet w przypadku stosowania diety.